narządy wewnętrzne człowieka rysunek

Menu


» My crazy serwis with crazy Beyonce =]
»
narządy limfatyczne śledziona
»
narządy homologiczne płciowe
»
narządy zmysłów-sprawdzian
»
narząd rozrodczy u chłopców
»
narządy analogiczne
»
Narządy limfoidalne
»
narządy pszczoły
»
narząd Hallera
»
narzad Cortiego
»
ochrona Praw Człowieka w Strasburgu
»
search q cache 5rqe8fZZQPcJ so39 republika plxbox 360 naprawa naprawa XBOX 360 Warszawa hl pl ct clnk cd 30 gl pl lr lang pl
»
najlepsza sieciowa gra strategiczna
»
naprawa sony ericson zalanych
»
informatyk Jaka jest najlepsza specjalizacja
»
Nauka jazdy Oświęcim Forum
»
bmw 520 naprawa i regulacja przepływomierza silnik m 20-forum
»
Najlepszy darmowy program do sciagania muzy i filmow
»
najlepsza w sieci strona z kodami do gry vice city na samoloty
»
najlepszy program do obobki zdjec

My crazy serwis with crazy Beyonce =]

Temat: Anatomia
Ej prosze Was nie straszcie tak pierwszakow...Bez przesady, wcale nie trzeba wkuwac na blaszke ksiazki, chyba ze ktos chce miec 5tke co jest praktycznie nierealne. Kolokwia wygladaja dokladnie tak jak zostaly opisane. Ilosc pytan jest rozna. W 1 sem kiedy mialam Anatomie z dr Zaleskim, otrzymywalismy przewaznie 2 pytania. Opisujac miesien piszecie najwazniejsze rzeczy: przyczep poczatkowy, przyczep koncowy, czynnosc i unerwienie. Jesli chodzi o stawy, to wymieniacie jego powierzchnie stawowe, wiezadla oraz ruchy jakie mozna wykonywac w tym stawie. Zawsze pamietajacie zeby skupic sie na najwazniejszych rzeczach. Jesli chodzi o lacine, to na 3 nie jest wymagana. Nam dr Zaleski zawsze powtarzal, ze nie ma sensu uczyc sie nazw lacinskich skoro nie zna sie podstaw po polsku...Dr Fugiel, z ktorym mialam Anatomie w 2 sem rowniez laciny nie wymgal na 3, chyba ze ktos by chcial miec 3,5 lub 4, to wiadomo bez laciny sie nie obejdzie. Osobiscie bardzo Wam polecam ksiazki Zofii Ignasiak. W 1 sem potrzebna Wam bedzie 'Anatomia ukladu ruchu' w 2 sem 'Anatomia narządów wewnętrznych i układu nerwowego człowieka' tej wlasnie autorki ( http://www.medbook.com.pl/medhome/list.php?pline=1&autor_surname=Ignasiak&autor_name=Zofia&med_id=73e37dd1203fd216b607f7b05b3797b9 ) . Z tych ksiazek uczy sie najlepiej, poniewaz maja zarowno wszystko dobrze opisane, jak i rysunki z atlasu Sobotty. Nie kupujcie czasem sobie wlasnych atlasow, poniewaz i tak nie bedziecie z nich potem korzystac, a koszt nie jest maly. Uczcie sie z tych ksiazek, poslugujac sie rysunkami w nich i wtedy bez problemu zaliczycie kazde kolokwium
Źródło: studentwsf.fora.pl/a/a,678.htmlTemat: Czy zwłoki mogą ulec rozkładowi w wyniku samej autolizy
A więc...
Po pierwsze primo to ja tez nie jestem fachowcem

Czy zwłoki mogą ulec rozkładowi w wyniku samej autolizy
Zacznę od tego, że pojęcie rozkładu zwłok obejmuje dwa procesy: zarówno autolizy jak i gnicia. Autoliza polega na rozpadzie komórek i narządów w trakcie aseptycznego chemicznego procesu spowodowanego przez enzymy wewnątrzkomórkowe. Przekładając z naszego na nasze oznacza to, że tkanki trawione są przez własne enzymy (proteoliczne) znajdujące się w strukturach komórkowych, przedostające się po śmierci do otoczenia.
To właśnie w wyniku działań autolitycznych dochodzi do ustąpienia stężenia pośmiertnego, mięśnie szkieletowe stają się wiotkie, mają brudno-różowe zabarwienie, a w narządach wewnętrznych zachodzi zacieranie ich struktury anatomicznej.
Autoliza obejmuje różne narządy w różnej kolejności. Najwcześniej w narządach za życia bogatych w enzymy, będzie to więc trzustka, wątroba i w błony śluzowe przewodu pokarmowego. Szybko także przemianom ulega tkanka mózgowa.

Proces autolizy jest:
- przyspieszany przez gorąco,
- spowalniany przez zimno,
- zatrzymywany przez zamrożenie albo cieplną inaktywację enzymów.

Autoliza niejako otwiera drogę procesom gnicia.

Po śmierci flora bakteryjna przewodu pokarmowego rozprzestrzenia się po całym ciele, powodując przemiany gnilne.
Procesy gnilne są dziełem bakterii gnilnych, normalnie bytujących w przewodzie pokarmowym jako saprofity, czyli takie, które w stanie zdrowia nie wywołują procesów chorobowych. Po śmierci jednakże ulegają one uczynnieniu, przedostają się poza przewód pokarmowy, głównie do krwi.

Cztery warunki są niezbędne do powstania zmian gnilnych:
- obecność drobnoustrojów,
- dostęp powietrza,
- wilgotność,
- odpowiednia temperatura

Czas pojawienia się procesów gnilnych zależy od dwóch głównych czynników:
- środowiska, w którym znajdują się zwłoki,
- od zwłok.

Proces gnicia prowadzi do ostatecznej destrukcji wszystkich miękkich części ciała.

No i nade wszystko: przebieg procesów pośmiertnych bywa bardzo różny

Nie wiem co dokładnie kasiaa rozumie pod pojęciem „sterylnego pomieszczenia” – na pewno nie będzie to pomieszczenie hermetyczne (praktycznie patrząc), a wiec dostęp powietrza będzie. Ewentualnie może być temperatura pomieszczenia, która spowolni proces gnicia, pomieszczenie może być suche, i tak dalej jak pisze Mówca. Wysterylizowanie człowieka z flory bakteryjnej –> odrzucamy, a więc nie ma przeszkód do tego, aby flora bakteryjna nie wydostała się poza przewód pokarmowy.
Warunki do rozpoczęcia procesu gnicia występują (chyba, że stworzono specyficzne warunki, aby zwłoki nie uległy rozkładowi gnilnemu)

I ciekawostka w temacie: Dotyczy grobów masowych z czasów II WŚ. Po latach okazało się, że charakter przemian pośmiertnych ofiar jest bardzo różny. W kilku mogiłach, w identycznych warunkach glebowych - po 45 latach znajdowano przeważnie tylko znacznie zniszczone szkielety, lecz także u jednej z ofiar dobrze zachowane mięśnie i skórę uda, a u kilku innych pomniejszony mózg z zachowanym typowym kształtem i widocznym na przekrojach rysunkiem kory


Źródło: kryminalistyka.fr.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=1068


Temat: Tatuaże
- wirusy:HIVAIDS HBV HCV
- grzyby
- bakterie
- alergie
- uszkodzenie pourazowe, krwawienie

ponadto skład tuszu zawiera ołów...który może wykluczyć badanie tomografem...po prostu wyrwało by Ci skórę więc nie polecam okolic głowy czy tułowia...

ahhhh zapomniałem o najważniejszym:


* AIDS ? groźna choroba bezpośrednio zagrażająca życiu. Wywoływana przez wirusa HIV. Jest to wirus, którym można się zarazić gdy krew, płyn mózgowo rdzeniowy lub wydzieliny narządów płciowych zakażonej osoby dostaną się do organizmu zdrowej. Zdarza się tak, że krew na narzędziach, którymi wykonuje się tatuaż nie zostanie odpowiednio usunięta. To jest trudne więc częściej porostu używa się jednorazowych igieł. Jeśli jednak to nie zostanie dopilnowane może dojść do zarażenia.

* Przewlekłe zapalenie wątroby. Jest to choroba, wywoływana przez różne czynniki w tym również wirusy zapalenia wątroby typu C (HCV) oraz B (HBV) przenoszone w ten sam sposób co wirus HIV jednak ich zdolność do zakażania jest znacznie wyższa niż wirusa HIV.

* Przewlekła atrofia (zanik) mięśni bezpośrednio przyległych do tatuażu. Zanik ten połączony jest czasem z bólem ze względu na to, że pierwotną przyczyną zaniku mięśni jest uszkodzenie nerwów do nich dochodzących. Najczęściej dochodzi do uszkodzenia splotu barkowego przy wykonywaniu tatuażu na ramieniu. Jest to splot nerwowy, z którego wychodzą nerwy zaopatrujące kończynę górną oraz mięśnie obręczy barkowej. Powikłanie to objawia się 3 do 6 miesięcy po wykonaniu tatuażu. Występuje osłabienie mięśni aż do paraliżu włącznie, zmniejszenie precyzji ruchów, osłabienie odruchów czasem ból mięśni. Niektórzy pacjenci odczuwają mrowienie, dyskomfort lub delikatny ból w całej kończynie. Stan ten może utrzymywać się przez kilka lat. Dokładny mechanizm nie został jeszcze poznany, bierze się pod uwagę procesy zapalne lub bezpośrednie toksyczne działanie pigmentu użytego do wykonania tatuażu.

* śmiertelna posocznica powodowana przez pałeczkę ropy błękitnej Pseudomona aeruginosa. Istnieją doniesienia o kilku przypadkach na świecie.

* wstrząs anafilaktyczny jest to silna reakcja alergiczna mogąca w przeciągu kilku minut zabić człowieka. Dlatego przed wykonaniem tatuażu dobrze jest sprawdzić czy aby nasz organizm nie jest nadwrażliwy na tusz używany do tatuażu. W razie takiej nadwrażliwości czasem wystarczy zmienić pigment na inny lub innego producenta.

* wrzody ropne jest to ciężkie zakażenie bakteryjne pozostawiające trwałą szpecącą bliznę. Odpowiednio leczone nie zagrażają życiu.

* uskodzenia układu moczowego spowodowane przez rodzaj reakcji alergicznej tak zwane odkładanie się kompleksów immunologicznych wytwarzanych w miejscu reakcji na tatuaż.
Osoby nie uczulone na pigment nie powinny mieć tego powikłania

* zapalenie wsierdzia ? jest to zakażenie wewnętrznej części serca wraz z zastawkami. Jest to zagrażające życiu powikłanie nie tyle samego tatuażu co miejscowego zakażenia skóry powstałego w wyniku wykonania rysunku.

sorry za wprowadzenie w błąd nie ołów tylko tlenek żelaza:

Tlenek żelaza(II) stosowany jest jako czarny pigment w kosmetyce oraz do otrzymywania tuszu do tatuażu.
Źródło: forum.kampno.pl/viewtopic.php?t=10958


Temat: anatomia


Oczy

Choć w całkowitych ciemnościach kot widzi równie źle jak człowiek, wystarczy najsłabsze oświetlenie, by mógł wyruszyć na polowanie. Zdrowe oko zwierzęcia jest czyste. pojawienie się jakiejkolwiek wydzieliny oraz zaczerwienienie, opuchnięcie lub przesłonięcie części gałki ocznej trzecią powieką świadczą o schorzeniu. Trzecia powieka zwana migotką jest narządem chroniącym oko kota. Normalnie widac tylko jej pigmentowany brzeżek w przyśrodkowym kącie oka. Kot podobnie jak ludzie zdolny jest do widzenia dwuocznego. Oznacza to, że pola widzenia obu oczu zachodzą na siebie w zakresie 130 stopni ( całkowity zakres pola widzenia kota wynosi 285 stopni, a u człowieka 210 stopni). Widzenie dwuoczne jest niezwykle istotnym atrybutem łowcy, ponieważ musi on bezbłędnie ocenić odległość dzielącą go od ofiary.W nocy oczy kota nabierają charakterystycznego zielonkawego lub złotego blasku. Efekt ten spowodowany jest szerokim otwarciem źrenic i odbijaniem się światła od nabłonka rogówki. Szczelinowa budowa kociej źrenicy zabezpiecza siatkówkę przed zbyt wielkim natężeniem światła.


Wąsy, włosy czuciowe

Zasługują one na szczególną uwagę. Są to włosy zatokowe, usytuowane po obu stronach nosa - tzw. wąsy, a także włosy czuciowe znajdujące się na krawędziach powiek. Włosy czuciowe zwane sa także zatokowymi, ponieważ w ich torebce włosowej znajduje się zatoka żylna, do której dochodzą liczne zakończenia nerwowe. Dzięki takiej budowie włosy te są niezwykle czułymi receptorami dotyku i odgrywają ważną rolę w orientowaniu się kota w otoczeniu. Umożliwiają mu one postrzeganie w ciemności, wprawdzie tylko na niewielką odległość, ale jeszcze przed dotknięciem różnych przeszkód. Niezależnie od włosów czuciowych kot ma doskonale rozwinięty zmysł dotyku na całej powierzchni ciała

Uszy

Są bardzo wraźliwe, zwierzę słyszy lepiej nawet od psa. Kot ma możliwość obracania małżowiny usznej w kierunku dźwięku, dzięki temu fale dźwiękowe są skupiane a następnie przewodzone w dół do bębenka, celem transmisji do ucha wewnętrznego. Małżowina uszna pozwala kotu także na ocenę kierunku i odległości z jakiej dochodzi dźwięk. Wykazano, że kot rozróżnia z 18 m źródła dźwięku. Kocie uszy rejestrują 47 000 drgań na sekundę( psy do 100 000 ), a ludzkie zaledwie ok 20 000. Ucho wewnętrzne jest także narządem pomocnym w utrzymaniu równowagi. Kiedy jego kanały i zagłębienia wypełnione cieczą są pobudzane na skutek nachylania i obracania, kot może podjąć działania przywracające jego ciało do pozycji normalnej. Ta funkcja ucha ma fundamentalne znaczenie dla zwinnego, chodzącego po drzewach zwierzęcia, i z tego też powodu kot ma reputację osobnika, który zawsze spada na cztery łapy.

Język

Powierzchnia kociego języka pokryta jest małymi zrogowaciałymi brodawkami. To skuteczne narzędzie służące do jedzenia-szczególnie do zeskrobywania mięsa z kości, a także do pielęgnowania okrywy włosowej, gdyż pełni rolę mocnej szczotki. Zobacz rysunek >>

Pazury

Mają dla kota ogromne znaczenie. pełnią funkcję oręża zarówno przy ataku jak i obronie, pomagają przy wspinaczce. Koty poświęcają dużo czasu na ich dobre utrzymanie, ostrząc je na szorstkich powierzchniach usuwają zniszczoną zewnętrzną warstwę po to, aby odsłonić nową.
Nie używane pazury są schowane tzn. wciągnięte do fałdów skórnych, które je chronią. Zdolność kotów do chowania pazurów to najbardziej charakterystyczna ich cecha.
Jedynie gepard, którego atutem w łowach jest prędkość, nie wykorzystuje tej umiejętności

Ogon

Wspaniały koci ogon znajduje bardzo wiele biologicznych zastosowań. Stanowi osłonę przez chłodem: jest balansem w trakcie wspinaczki i zeskoków, chroni przed muchami; służy jako środek komunikacji a także ostrzeżenia i rozproszenia uwagi wrogów. Dziwne, bezogonowe koty z wyspy Man nie były ofiarami praktytki obcinania ogonów. Są to mutanty kotów z zaledwie trzema kręgami ogonowymi. U innych ras jest ich dwadzieścia cztery

Kręgosłup

Wszystkie kręgi kociego kręgosłupa są ze sobą znacznie luźniej połączone niż kręgi kośćca ludzkiego i jest ich więcej, co wynika z faktu posiadania przez to zwierzę ogona. Dodatkowo kot nie ma kości krzyżowej, jedynie bardzo zredukowany fragment tkanki obojczykowej, tkwiący głęboko w mięśniu piersiowym. Te wszystkie cechy składają się na niesamowitą giętkość kociego kręgosłupa i możliwość manewrowania ciałem w sposób umożliwiający mu przeciśnięcie się przez najmniejszą szczeliną. Ułatwia także skręt ciała i przyjęcie właściwej pozycji przy lądowaniu. Mózg znajdujący się w czaszce oraz rdzeń kręgowy, przebiegający przez otwory kręgowe tworzące kanał kręgowy, stanowią wysoce wrażliwy ośrodkowy układ nerwowy.

Kończyny

przednie: połączone są z tułowiem za pośrednictwem łopatki mięśniami i ścięgnami w sposób umożliwijący ruch. Obojczyk jest cienką , podłużną kostką, która nie wzmacnia szkieletu, tylko otoczona jest mięśniami. Gdy zatem, co się niekiedy zdarza, podnosimy kota do góry tylko za przednie kończyny, wisi on całym ciężarem ciała na mięśniach i ścięgnach. Jeśli kot się wówczas broni, a do tego jest bardzo ciężki, może dojść do naciągnięcia mięśni, wywołującego niekiedy długo utrzymującą się kulawizną. Zobacz rysunek >>
tylne: połączenie kończyn tylnych z tułowiem jest znacznie mocniejsze. Tworzy je sprężysty staw biodrowy położony między kością krzyżową a miednicą

Kości i mięśnie

Kot ma mocny kręgosłup i mięśnie, raczej mało podatne na schorzenia. Zwykle nawet z najgorszej opresji udaje mu się wyjść prawie bez szwanku czyli po prostu spaść na cztery łapy. Kości zbudowane są ze związków mineralnych, zawierają dużo wapnia i fosforu. Stanowią utrzymujący ciało szkielet, pełniąc jednocześnie funkcję ochronną dla delikatnych narządów wewnętrznych

Zęby

Kot ma uzębienie typowe dla drapieżników: 30 zębów, w tym 4 kły. Służą one do chwytania ofiary i rozrywania mięsa na mniejsze kawałki. Niektórzy naukowcy twierdzą, że rozstaw kłów odpowiada odległości między kręgami szyjnymi potencjalnej ofiary. Nasz kot ma tak ustawione kły, by mógł zapolować na mysz.
Źródło: zwieeerzaki.fora.pl/a/a,51.html
Powered by MyScript